Swansea - Everton 0:3
22 września 2012, Liverty Stadium

Po kolejnym znakomitym meczu Everton łatwo pokonał na wyjeździe Swansea 3-0. Swoje premierowe trafienie w Premier League zanotował Kevin Mirallas, a Łabędzie dobili Victor Anichebe i Marouane Fellaini. Na kilka godzin The Toffees wskakują na fotel wicelidera.

David Moyes dokonał kilku zmian w porównaniu do meczu z Newcastle. Za kontuzjowanego Tony'ego Hibberta na prawą obronę wskoczył Seamus Coleman. Zmagającego się z urazem Nikicę Jelavicia na szpicy zastąpił Anichebe. Na środku obrony John Heitinga pojawił się natomiast w miejsce Sylvaina Distina.

Początek meczu był w wykonaniu Evertonu piorunujący. Gospodarze po 3 minutach mogli przegrywać już 0-3. Po rzucie wolnym wykonywanym przez Leightona Bainesa głową strzelał Anichebe, a piłkę z rąk wypuścił Vorm, lecz zdążył złapać ją przed nadbiegającym Fellainim. Kilka chwil później Anichebe podał w pole karne do Mirallasa, którego strzał znakomicie sparował golkiper Swansea. Po kolejnej centrze znów uderzał Mirallas, tym razem głową, ale za lekko dla Vorma.

W 12 minucie Anichebe wypuścił sobie piłkę i mógł stanąć oko w oko z bramkarzem, ale został sfaulowany przez Williamsa. Sędzia pokazał tylko żółtą kartkę, gdyż w pobliżu był jeszcze drugi ze stoperów, ale były podstawy do wyrzucenia zawodnika gospodarzy z boiska. Z rzutu wolnego tylko w mur trafił Baines, a dobitka Osmana została zablokowana.

Dopiero po kwadransie jakąkolwiek akcję przeprowadziło Swansea. Do piłki posłanej za plecy obrońców ruszył Michu, ale Tim Howard złapał ją na samej linii pola karnego. Minutę później błąd popełnił Heitinga. Źle wybijał górną piłkę, i Ghaham zgrał ją do Hernandeza, który z woleja uderzył jednak niecelnie.

Wreszcie w 21 minucie rzut wolny na środkowej linii wykonywał Baines. Wstrzelił futbolówkę w pole karne, gdzie Williamsa przepchnął Fellaini i przyjął sobie piłkę na klatkę piersiową, po czym lekko podał głową do Anichebe. Nigeryjczyk z woleja z 6 metrów spokojnie umieścił ją w siatce. Jak pokazały powtórki Marouane zanotował asystę ręką, którą uniósł w kierunku twarzy ochraniając ją przed kopnięciem ze strony jednego z rywali. Arbiter jednak tego nie zauważył.

W 34 minucie do prostopadłej piłki ruszył Michu. Wyszedł do niego Howard, ale Hiszpan odwrócił się, wycofał futbolówkę do Hernandeza, a ten próbował technicznie przelobować Amerykanina. Piłka być może nie zmierzała do bramki, ale przed linią wybił ją Jagielka. 3 minuty później z narożnika pola karnego groźnie strzelał Routledge, ale po rykoszecie piłka wyszła na rzut rożny. Po jego rozegraniu Michu z bliska uderzył tuż nad poprzeczką. Z 20 metrów strzelał też Ki, ale minimalnie obok.

W 43 minucie swojego pierwszego gola w Premer League strzelił Mirallas. Cała akcja rozpoczęła się odbiorem Phila Neville'a pod własnym polem karnym. Następnie Fellaini rozprowadził piłkę na prawe skrzydło do Pienaara. Ten zacentrował płasko w pole karne, gdzie obrońcom uciekł Mirallas. Strzał Kevina na poprzeczkę zdołał jeszcze sparować Vorm, ale Belg dobił swoje uderzenie rzucając się szczupakiem.

Tuż przed przerwą Swansea miało 2 znakomite okazje, obie zmarnował jednak Rangel. Najpierw w sytuacji sam na sam instynktownie nogą uderzenie Hiszpana nad poprzeczką przeniósł Howard, a później obrońca gospodarzy po centrze na dalszy słupek źle trafił w piłkę i posłał ją nie do, ale od bramki. Po pierwszej połowie było więc 0-2.

Po zmianie stron pierwsi groźnie zaatakowali gracze Swansea. Do prostopadłej piłki doszedł Michu, który strzelił mocno, ale kolejną dobrą interwencją popisał się Howard.

W 53 minucie Anichebe wygrał walkę o piłkę na własnej połowie i podał do wychodzącego na czystą pozycję Fellainiego. Belg łatwo stracił jednak przewagę i został dogoniony przez obrońców, ale zdołał jeszcze odegrać do Mirallasa. Kevin uderzył z linii pola karnego, ale trafił w poprzeczkę. Futbolówkę przejął jeszcze Anichebe, kiwnął rywala i uderzył potężnie, lecz udanie interweniował Vorm.

Spod jednej bramki akcje błyskawicznie przenosiły się pod drugą. W fantastycznym stylu Tim Howard jedną ręką zatrzymał strzał Ki z 16 metrów. W przerwie na murawie w zespole Swansea pojawił się Nathan Dyer. Wytrzymał jednak tylko 12 minut, gdyż po dwóch żółtych kartkach musiał zejść z boiska. W drugim przypadku zaatakował podeszwą kolano Bainesa, który szczęśliwie uniknął kontuzji. Po rzucie wolnym wykonywanym przez Mirallasa piłka przeleciała nieznacznie nad poprzeczką.

Gra w przewadze dała Evertonowi spokój, który powinien był przełożyć się na kolejne gole. Najpierw po podaniu od Anichebe z 5 metrów do pustej bramki nie trafił Fellaini. Potem strzał głową Belga został wybity z linii bramkowej, aż wreszcie po centrze Bainesa z 7 metrów spudłował Anichebe. Po bramką Vorma kotłowało się raz po raz, a w krótkim odstępie czasu dwukrotnie strzelał jeszcze nigeryjski napastnik The Toffees.

Losy meczu zostały ostatecznie rozstrzygnięte w 82 minucie. Rzut wolny wykonywał Baines, zacentrował w pole karne idealnie na głowę Fellainiego. Po uderzeniu Bega piłka prześlizgnęła się jeszcze po plecach obrońcy i znalazła się w siatce.

Na ostatnie minuty na murawie pojawił się debiutujący Bryan Oviedo, który zmienił właśnie Fellainiego. Kostarykanin zajął miejsce na lewej stronie pomocy.

W doliczonym czasie gry ostatnią szansę miało Swansea. De Guzman strzelał z rzutu wolnego i trafił w poprzeczkę, a dobitkę ofiarnym wślizgiem zablokował Jagielka.

Po raz kolejny w odstępie kilku dni kibice mogli oglądać świetny mecz z udziałem Evertonu. Tym razem The Toffees zdobyli komplet punktów i mimo zwycięstwa 3-0, można przyczepić się w szczególności do kiepskiej skuteczności. Również gra obronna pozostawiała sporo do życzenia, gdyż gospodarze mieli kilka znakomitych okazji. Zwycięzców się jednak nie sądzi, a teraz czeka nas wyjazd na Elland Road i starcie w League Cup z Leeds.