Everton - Tottenham 2:1
9 grudnia 2012, Goodison Park

Gdy w 90 minucie Everton przegrywał z Tottenhamem, nic nie zapowiadało, że The Toffees wyciągną z tego meczu komplet punktów. Steven Pienaar i Nikica Jelavić wprawili w ekstazę kibiców na Goodison Park dając w doliczonym czasie zwycięstwo 2-1.

David Moyes dokonał dwóch zmian w porównaniu do meczu z Manchesterem City. Po kontuzjach wrócili Kevin Mirallas i Seamus Coleman, którzy zastąpili odpowiednio Stevena Naismitha i narzekającego na uraz Tony'ego Hibberta.

Od początku do ataków ruszyli Niebiescy. Często przy piłce był Mirallas, który już w 2 minucie zacentrował w pole karne, tam piłkę zgrał Pienaar, a strzał Leona Osmana został zablokowany. Z ostrego kąta dośrodkowywać lub strzelać próbował jeszcze Jelavić, lecz wprost w ręce Llorisa. Chorwat miał kolejką okazję kilkadziesiąt sekund później, gdy doszedł do płaskiej centry Colemana, ale znów na posterunku był Lloris.

W 8 minucie Dembele uderzył z półwoleja, ale w środek bramki, co ułatwiło interwencję Timowi Howardowi. Kolejne akcje konstruował Everton. Darron Gibson posłał genialne prostopadłe podanie do Jelavicia, którego na 15-tym metrze znakomitym wyjściem zatrzymał jednak Lloris. Nikica nie miał też szczęścia, gdy urwał się obrońcom, ale otrzymał od Mirallasa podanie za plecy i zanim opanował piłkę, wybił mu ją Gallas.

Przed przerwą dwie szanse miał jeszcze Osman, którego strzał po firmowej akcji Bainesa z Pienaarem był niecelny, a później groźne uderzenie z 13 metrów zablokował Caulker. Po pierwszej połowie wynik był więc bezbramkowy.

Od początku drugiej części gry za Mirallasa na murawie pojawił się Naismith. Belg nie był jeszcze w pełni gotowy do gry, a przed przerwą poczuł też kontuzjowany mięsień uda i dla ostrożności został zmieniony. Szkocki pomocnik niedługo po wejściu na boisko miał dość przypadkową okazję. Baines z rzutu wolnego trafił najpierw w mur, a później dobijał niecelnie i piłka trafiła w nogę Stevena, który nie miał jej jednak jak opanować.

Po 50 minucie przewagę osiągnęli goście. Najpierw uderzał Sandro, a po rykoszecie piłka szczęśliwie przeleciała obok słupka bramki Howarda. Amerykanin musiał natomiast bronić potężny strzał Vertonghena.

The Toffees próbowali się odgryzać, ale najpierw Marouane Fellaini strzelał głową zbyt lekko, a później po kolejnej akcji Pienaara z Bainesem źle uderzał Osman, do którego lewy obrońca Evertonu wycofywał piłkę. Leon uderzał też technicznie kilka minut później, ale spokojnie bronił Lloris.

W 76 minucie Tottenham strzelił gola. Na uderzenie z 22 metrów zdecydował się Dempsey, a po lekkim rykoszecie od nogi Sylvaina Distina przelobowany został Howard. David Moyes niedługo później wprowadził Apostolosa Velliosa, lecz The Toffees nie potrafili stworzyć zagrożenia po bramką rywali. Obudzili się się dopiero po strzale w poprzeczkę Sigurdssona.

W 90 minucie futbolówkę na prawym skrzydle otrzymał Coleman i podcinką zagrał na 14-ty metr, gdzie idealnie głowę przyłożył Pienaar i po koźle pokonał wreszcie Llorisa.

Gdy wydawało się, że mecz zakończy się remisem, Niebiescy zaatakowali jeszcze raz. Długą piłkę w pole karne posłał Gibson, tam upadający już Vellios przewrotką ponad głową przedłużył ją do Jelavicia. Chorwat uniknął spalonego i mając przed sobą tylko Llorisa posłał futbolówkę obok niego wywołując szał radości na trybunach.

Evertonowi w końcu udało się więc wygrać. Ile to już razy The Toffees tracili punkty w końcówkach, tym razem sami w jakże dramatycznych okolicznościach wyrwali rywalowi pewny niemal komplet punktów. Gra Niebieskich nie porywała, ale ostatnie minuty zrekompensowały kibicom niepowodzenia w ostatnich tygodniach. W następnej kolejce czeka nas wyjazd na trudny teren w Stoke.