Everton - Wigan 2:1
26 grudnia 2012, Goodison Park

Nie było łatwo, ale Everton pokonał Wigan 2-1. Niefrasobliwość w obronie znów mogła się zakończyć utratą punktów, lecz The Toffees nie dali znajdującemu się w strefie spadkowej zespołowi odebrać sobie zwycięstwa.

David Moyes dokonał tylko jednej zmiany w wyjściowym składzie w porównaniu do meczu z West Hamem sprzed 4 dni. Bardzo słabo spisującego się Johna Heitingę zastąpił Thomas Hitzlsperger. Oznaczało to, że na środek obrony wrócił Phil Jegilka, a na prawą stronę defensywy przesunięty został Phil Neville.

Już w pierwszych sekundach okazję miał Victor Anichebe, któremu piłkę w polu karnym zgrał Nikica Jelavić. Nigeryjczyk nieczysto trafił w piłkę i z 12 metrów strzelił w trybuny. Niedługo później po fatalnej stracie Neville'a przy bocznej futbolówkę przejął Beausejour, ale zacentrował za głęboko i piłkę złapał Tim Howard.

The Toffees nie stwarzali zbyt wielu klarownych sytuacji. Najpierw po strzale Pienaara po lekkim rykoszecie futbolówka przeleciała obok słupka, a później po centrze Leona Osmana w polu karnym Anichebe niecelnie uderzył głową.

Tymczasem okazje miało Wigan. Z rzutu wolnego z 25 metrów strzelał Maloney i sprawił sporo problemów Howardowi. Amerykanin nie miał natomiast problemów z wyłapaniem piłki po kolejnym uderzeniu z dystansu, tym razem Stama.

Przed przerwą szansę miał jeszcze Anichebe, do którego dość przypadkowo na 16-tym metrze trafiła nieporadnie wybijana przez obrońców futbolówka. Strzał Nigeryjczyka kolejny raz został jednak wyblokowany na rzut rożny. Po pierwszej połowie było więc bezbramkowo, a w końcówce mięsień uda naciągnął Darron Gibson, którego po zmianie stron zastąpił Steven Naismith.

Everton ruszył do ataków, i tuż po wznowieniu gry okazję zmarnował Jelavić, który źle odgrywał do wbiegającego w pole karne Pienaara. Kilka minut później po założeniu 'siatki' rywalowi na strzał z 30 metrów zdecydował się Hitzlsperger. Słynący ze znakomitych uderzeń z dystansu Niemiec trafił jednak tylko w poprzeczkę.

Kolejne dwie szanse miał Osman. Najpierw po minięciu dwóch rywali strzelił zbyt lekko, a w 52 minucie również po nie najlepszym uderzeniu zdobył bramkę. Piłka po jego strzale z 18 metrów po drodze odbiła się od ręki jednego z obrońców kompletnie myląc Al Habsiego.

Wigan mogło otrzymać rzut karny, gdy Osman zahaczał w polu karnym Maloneya. Kontakt był ewidentny, lecz sędzia uznał, że to napastnik gości ewidentnie go szukał i upadł jakby został co najmniej ścięty z nóg. W każdym bądź razie, gdyby Lee Mason podyktował jedenastkę, z pewnością z tej decyzji był się obronił.

The Latics nadal atakowali. Po podaniu Maloneya w ostatniej chwili strzał Kone zdołał zablokować Neville. Później po wstrzeleniu piłki w pole karne samobójczego gola mógł strzelić interweniujący wślizgiem Sylvain Distin, jednak czujny na przedpolu był Howard.

W 77 minucie po płaskiej centrze Jelavicia przez obrońcę uprzedzony został Naismith. Wynikający z taj akcji rzut rożny rozegrał Bryan Oviedo, który podał krótko do Neville'a, a ten zacentrował w pole karne. Tam najwyżej wyskoczył Phil Jagielka i strzałem głową w samo okienko strzelił swojego pierwszego gola w sezonie.

Mecz wydawał się być rozstrzygnięty, lecz w 82 minucie bramkę kontaktową zdobył Kone. Napastnik Wigan wykorzystał błąd Bainesa i Distina, którzy we dwóch nie wybili spadającej w pole karne piłki i delikatnym strzałem czubkiem buta posłał futbolówkę obok Howarda.

The Toffees nie dali sobie wydrzeć prowadzenia i utrzymali wynik do końca. Mimo zwycięstwa zostali jednak wyprzedzeni w tabeli przez Tottenham, który swój mecz wygrał różnicą 4 goli. W najbliższą niedzielę Everton czeka trudne zadanie, gdyż na Goodison Park zawita będąca ostatniej w niezłej formie Chelsea.