Leon Osman
Leon Osman Narodowość: Anglik
Urodzony: 17.05.1981 Wigan
Numer na koszulce: 21
Poprzedni klub: wychowanek
W Evertonie od: debiut w 2003r.
                 do: 30.06.2016
Leon Osman od najmłodszych lat należał do szkółki piłkarskiej Evertonu sukcesywnie pnąc się dalej, aż do pierwszej jedenastki pierwszego składu. Jego marzenie o zostaniu profesjonalnym piłkarzem omal nie zostało całkowicie rozbite z powodu poważnej kontuzji kolana w 2001 roku. Przez ponad 12 miesięcy Leon leczył uraz, lecz na szczęście całkowicie się wykurował i teraz jest jednym z podstawowych graczy w kadrze Davida Moyesa. Pomocnik posiadający dobry przegląd pola, celne podanie i instynkt strzelecki drogę do pierwszego zespołu rozpoczął w szkółce Evertonu, by następnie być wypożyczonym do Carlisle United i Derby County. Leon zaliczył debiut w The Toffees w meczu z Tottehamem w 2003 roku, a w następnym sezonie coraz częściej pojawiał się na boisku, co zaowocowało przedłużeniem umowy w lecie 2005.

Sezonu 2005/06 nie rozpoczął najlepiej, lecz stał się podstawowym zawodnikiem, który oprócz dobrej gry w pomocy strzelił też kilka ważnych bramek. Dobrą dospozycję kontynuował w kolejnym sezonie, w którym zaliczył 37 występów i strzelił 3 bramki. Znakomicie natomiast rozpoczął zmagania w sezonie 2007/08, strzelając pierwszego gola w inauguracyjnym spotkaniu z Wigan Athletic. W sumie we wszystkich rozgrywkach strzelił on 7 bramek, w tym dwie fantastyczne przeciwko Larissie i SK Brann w Pucharze UEFA. W grudniu 2007 roku złamał palec u nogi w meczu z West Ham w Carling Cup, który dograł zresztą do końca i w którym strzelił jedną z bramek. Podpisał z Evertonem nową umowę do 2012 roku.

Nie mając w sumie zbyt wielkiego pola manewru, David Moyes stawiał na Anglika od początku sezonu 2008/09. Ten odwdzięczał się całkiem niezłymi występami i 3 bramkami na półmetku rozgrywek. Druga część sezonu była już jednak zdecydowanie słabsza, choć z powodu problemów kadrowych Osman wystąpił w sumie w 43 spotkaniach. Leon udanie zakończył rozgrywki strzelając 2 gole w pierwszym od 43 lat zwycięstwie na Craven Cottage. W sezonie 2009/10 Osman zaliczył 35 występów, w których zdobył 4 bramki. Podobnie było w kolejnych rozgrywkach, w których w 31 spotkaniach zanotował 5 trafień. W 34 meczach sezonu 2011/12 strzelił 4 gole. Osman był podstawowym zawodnikiem w trakcie kolejnych dwóch sezonów, co zaowocowało nawet powołaniem do reprezentacji Anglii w wieku 31 lat. W rozgrywkach 2014/15 Leon zaliczył tylko 21 występów, a w kolejnym sezonie zagrał raptem w 9 spotkaniach. Nowy menadżer, Ronald Koeman, nie widział dla Osmana miejsca w zespole i latem 2016 roku odszedł on z klubu wraz z wygaśnieciem kontraktu. Klub, w którym Osman spędził aż 20 lat swojego życia, potraktował go co najmniej bardzo nieelegancko. O tym, że z nim oraz z Tony'm Hibbertem nie zostaną przedłużone umowy, obaj dowiedzieli się z mediów.


«wstecz

www.EvertonPoland.com