#1 Jordan Pickford
Jordan Pickford Narodowość: Anglik
Urodzony: 07.03.1994 Washington
Numer na koszulce: 1
Poprzedni klub: Sunderland
W Evertonie od: 15.06.2017
Jordan Pickford jest wychowankiem Sunderlandu, do którego szkółki trafił w wieku 8 lat. Przebijał się przez zespoły młodzieżowe, by w 2011 podpisać pierwszy profesjonalny kontrakt i zostać włączonym do składu drużyny rezerw. Zimą 2012 roku został wypożyczony do grającego na piątym szczeblu Darlington. Jako niespełna 18-latek rozegrał 17 spotkań, lecz jego zespół nie uchronił się pred spadkiem. Zimą 2013 roku Jordan został znów wypożyczony do zespołu z piątego szczebla rozgrywek, do Alfreton Town, gdzie w 12 występach zanotował 5 czystych kont. Sezon 2013/14 rozpoczął od wypożyczenia do występującego w League Two Burton Town, gdzie zagrał w 12 meczach i dwukrotnie był wzywany do powrotu do Sunderlandu, gdzie był zmiennikiem Vito Mannone. W lutym 2014 roku Pickford został po raz kolejny wypożyczony, tym razem do innego klubu z League Two, do Carlisle United, dla którego zaliczył 18 występów. Podpisał również nowy kontrakt z Sunderlandem do 2018 roku.

Jordan reprezentował Anglię na wszystkich młodzieżowych szczeblach, począwszy od drużyny do lat 16. Grając dla kadry do lat 20 miał już na koncie 36 reprezentacyjnych spotkań. W lipcu 2014 roku Pickford trafił na kolejne wypożyczenie, tym razem do grającego w League One Bradford City. Wywalczył pozycję numeru jeden w bramce i po rozegraniu 33 meczów, w marcu 2015 roku jego wypożyczenie zostało skrócone. Na kolejny sezon Jordan trafił do Preston North End, które grało w Championship. Tutaj również stał się podstawowym bramkarzem i wystąpił w 24 ligowych spotkaniach, wyrównując przy okazji klubowy rekord sześciu czystych kont z rzędu. W grudniu jego wypożyczenie zostało skrócone. Pickford zadebiutował w Sunderlandzie w pucharowym meczu z Arsenalem, a następnie zadebiutował w Premier League w starciu z Tottenhamem. Do końca sezonu zagrał jednak jeszcze tylko w jednym spotkaniu. Przedłużył również swój kontrakt do 2020 roku.

Sezon 2016/17 Jordan rozpoczął jako zmiennik Mannone, jednak w obliczu kontuzji Włocha wskoczył do pierwszego składu. Choć Sunderland spisywał się falanie, Pickford zbierał bardzo dobre recenzje za swoje występy. Łącznie zagrał w 29 spotkaniach, w których obronił największą w lidzę liczbę strzałów. Nie uchroniło to jednak Czarnych Kotów przed spadkiem i wiele zaczęło się mówić o jego przenosinach do Evertonu. Jordan był regularnym reprezentantem Anglii do lat 21, a otrzymał również pierwsze powołanie do seniorskiej kadry na mecze eliminacji mistrzostw świata. Podczas młodzieżowych mistrzostw Europy rozgrywanych w Polsce w czerwcu 2017 roku podpisał on 5-letni kontakt z Evertonem. Klub z Goodison Park wydał na niego 25 mln funtów, choć kwota ta może wzrosnąć do 30 mln. Tym samym Pickford stał się najdroższym brytyjskim bramkarzem i trzecim najdroższym golkiperem na świecie.


«wstecz

www.EvertonPoland.com