Steven Pienaar
Steven Pienaar Narodowość: Południowoafrykańczyk
Urodzony: 17.02.1982 Johannesburg
Numer na koszulce: 22
Poprzedni klub: Borussia Dortmund i Tottenham
W Evertonie od: 24.07.2007, 31.01.2012 i 31.07.2012
                 do: 18.01.2011, 30.06.2012 i 30.06.2016
Steven Pienaar dołączył do Evertonu przed sezonem 2007/08 na zasadzie rocznego wypożyczenia z Borussii Dortmund. Rezprezentant Republiki Południowej Afryki, który brał udział w Mistrzostwach Swiata w 2002 roku, dołączył do The Toffees w Los Angeles, w międzyczasie do Evertonu dotarło jego pozwolenie na pracę na Wyspach. Swą karierę rozpoczynał w Ajax Cape Town, skąd trafił do Ajaksu Amsterdam. Steven był jednym z największych talentów klubu z kraju tulipanów, grał w drużynie razem ze Zlatanem Ibrachimovic'em i Andy'm van der Meyde. Pienaar ma także doświadczenie na arenie międzynarodowej, wraz z Ajaksem występował w Lidze Mistrzów. Dzięki dobrym występom w Holandii Steven przeniósł się do Borussi Dortmund, gdzie miał zastąpić Thomasa Rosikcy'ego, sprzedanego do Arsenalu Londyn. Jednak na Westafallenstadion nie wiodło mu się już tak dobrze, Borussia przez pewien czas walczyła o utrzymanie w lidze, a Steven nie porywał swoją grą.

Nie ma wątpliwości, że jest to utalentowany zawodnik, który ma dobrą technikę i przegląd pola, dlatego też trafił na Goodison Park, gdyż Evertonowi potrzebna była silna ławka w obliczu walki na 4 frontach: w lidze, w FA Cup, w Carling Cup i w Pucharze UEFA. Pienaar szybko pokazał jednak, że jego miejsce jest w pierwszej jedenastce zaliczając 36 spotkań w wyjściowym składzie i strzelając 2 bramki. Bardzo dobra postawa reprezentanta RPA spowodowała, że David Moyes w kwietniu 2008 roku zdecydował się go definitywnie wykupić płacąc Borussii zaledwie 2 mln funtów. Dla Stevena sezon 2008/09 zaczął się fatalnie. Doznał on bowiem kontuzji kostki w ostatnim sparingowym meczu z PSV i wrócił do gry po 2 miesiącach, jednak jego dyspozycja nie była tak wysoka jak w poprzenich rozgrywkach. Steven odbudował jednak formę, a odkąd kontuzji doznał Mikel Arteta, to właśnie on był kluczową postacią jeśli chodzi o konstruowanie gry. Wielką stratą była jego kontuzja we wrześniu 2009 roku, co pokazały fantastyczne występy pod koniec roku i kilka bramek, w tym genialne trafienie na The Emirates Stadium.

W sezonie 2009/10 Pienaar zaliczył w sumie 38 spotkań, w których strzelił 7 bramek. Okres wakacyjny zdominował temat przyszłości Stevena w Evertonie, z którym wiązał go kontrakt do 2011 roku. Mówiło się o ogromnych żądaniach finansowych piłkarza oraz o zainteresewaniu ze strony chociażby Tottenhamu. Słabe Mistrzostwa Świata w ojczyźnie Pienaara na pewno nie podniosły jego wartości na rynku transferowym. RPA zremisowało w pierwszym meczu 1-1 z Meksykiem, przegrało 0-3 z Urugwajem i pokonało Francję 2-1 odpadając z mundialu po fazie grupowej. Gdy w styczniu Steven wciąż pozostawał bez nowej umowy jasne stało się, że kwestią czasu jest jego odejście. Zainteresowanie wyraziła londyńska Chelsea, której oferta została zaakceptowana przez Everton. Sam zawodnik preferował jednak transfer do Tottenhamu, który wyłożył w końcu około 3 miliony funtów i po rozegraniu 20 spotkań w sezonie 2010/11 i strzeleniu jednej bramki z Manchesterem United Steven Pienaar odszedł na White Hart Lane. W sumie w niebieskiej koszulce zanotował 133 występy, w których strzelił 12 goli.

W trakcie 12 miesięcy spędzonych w Londynie Pienaar nie zdołał wywalczyć sobie miejsca w pierwszym składzie Tottenhamu. W sumie zaliczył tylko 10 ligowych występów najczęściej wchodząc z ławki rezerwowych. Zagrał też kilka spotkań w europejskich pucharach, w tym dwa razy przeciwko Milanowi w Lidze Mistrzów. W ostatnich chwilach zimowego okienka transferowego w 2012 roku Davidowi Moyesowi udało się nakłonić Harry'ego Redknappa do wypożyczenia Stevena, który ponownie trafił na Goodison Park. Pienaar był jedną z najjaśniejszych postaci drugiej połówki sezonu. Już w drugim meczu strzelił gola w wygranym meczu z Chelsea, potem dołożył jeszcze trafienia w zwycięskim spotkaniu 4-0 z Sunderlandem, zremisowanym w dramatycznych okolicznościach starciu z Manchesterem United i na zakończenie sezonu z Newcastle.

Steven powiedział otwarcie, że chciałby pozostać na Goodison Park, a David Moyes potwierdził, że będzie on jego priorytetem w okienku transferowym. Harry Redknapp nie zamierzał go na siłę zatrzymywać, lecz sytuacja nieco zmieniła się po przybyciu na White Hart Lane menadżera Andre Villasa-Boasa, który zastąpił Redknappa. Negocjacje przedłużyły się, ale ostatecznie w ostatnim dniu lipca Pienaar podpisał ponownie kontrakt z Evertonem, tym razem na 4 lata.

Steven zdecydowanie lepiej odnajdywał się na Goodison Park. W sezonie 2012/13 był jednym z podstawowych zawodników, notując 35 występów. Niestety w kolejnych rozgrywkach nękały go kontuzje, przez co wystąpił zaledwie w połowie możliwych spotkań. W sezonach 2014/15 i 2015/16 nie znajdował on zbytnio uznania w oczach Roberto Martineza i zagrał łącznie tylko w 13 meczach. Latem 2016 wygasł jego kontrakt i Pienaar opuścił Goodison Park. W sierpniu Steven znów trafił pod skrzydła Davida Moyesa, podpisując roczną umowę z Sunderlandem. Rozegrał w lidze tylko 15 spotkań, a Sunderland zajął ostatnie miejsce w tabeli i spadł do Championship.


«wstecz

www.EvertonPoland.com