Jack Rodwell
Jack Rodwell Narodowość: Anglik
Urodzony: 11.03.1991 Birkdale
Numer na koszulce: 26
Poprzedni klub: wychowanek
W Evertonie od: debiut w 2007r.
                 do: 12.08.2012
Wychowanek Evertonu, najmłodszy zawodnik The Toffees w rozgrywkach europejskich pucharów. 20 grudnia 2007 roku pojawił się jako rezerwowy w pucharowym meczu z AZ Alkmaar, miał wtedy 16 lat i 284 dni. Występował w młodzieżowych reprezentacjach Anglii, był kapitanem kadry U-16, dla której strzelił zwycięskiego gola w meczu na Wembley z Hiszpanią. 25 marca 2008 roku strzelił bramkę na 1-1 w eliminacyjnym meczu do Mistrzostw Europy U-17 przeciwko Francji. Młodzi Anglicy zajęli jednak ostatnie miejsce w grupie i nie awansowali do turnieju. Jack zaliczył też debiut w Premiership, 9 marca 2008 był zmiennikiem Tima Cahilla w wygranym 1-0 meczu z Sunderlandem. W sytuacji spowodowanej dużą liczbą urazów w kadrze, Jack na początku rozgrywek był podstawowym graczem, a w sumie rozegrał 28 spotkań. Strzelił też swoją pierwszą bramkę w barwach Evertonu w meczu FA Cup z Aston Villą.

Niedługo potem podpisał długoterminową umowę z Evertonem uspokajając zaniepokojonych brakiem działań w kwestii jego kontraktu kibiców. Bardzo dobra gra zaowocowała powołaniem do młodzieżowych reprezentacji i równoległe występy w kadrach U19 i U21. Rodwell pojechał na Mistrzostwa Europy do lat 21, gdzie wywalczył srebrny medal i strzelił bramkę w grupowym meczu z Niemcami. Wcześniej zaliczył premierowe trafienie w towarzyskim spotkaniu z Azerbejdżanem. Jack rozpoczął sezon 2009/10 jako gracz podstawowego składu, strzelił między innymi dwie fantastyczne bramki w meczu Europa League z Sigmą Ołomuniec. Kontuzja odniesiona w grudniu w spotkaniu z BATE Borysów wykluczyła go jednak z gry na 2 miesiące. W lutym 2010 roku Rodwell strzelił swojego pierwszego gola w lidze pieczętując zwycięstwo 3-1 nad Manchesterm United, potem dołożył też trafienie w meczu z Hull City. W mediach zaczęło pojawiać się coraz więcej doniesień na temat zainteresowania ze strony największych klubów Premier League, jednak Jack otrzymał podwyżkę i przedłużył swój kontrakt o kolejne 2 lata do 2015 roku.

W sezonie 2010/11 Rodwell rozegrał w sumie 28 spotkań, w których prezentował się jednak poniżej oczekiwań notując zastój w swym piłkarskim rozwoju. W czerwcu 2011 roku Jack wraz z reprezentacją Anglii do lat 21 pojechał na mistrzostwa Europy, z których Anglicy w kiepskim stylu odpadli już po fazie grupowej. Sezon 2011/12 rozpoczął przyzwoicie, pomijając niesłuszną czerwoną kartkę w derbach, która potem została anulowana. Dobre występy zaowocowały dwoma meczami w pierwszej reprezentacji Anglii, najpierw 35 minut w wygranym 1-0 towarzyskim starciu z mistrzami świata z Hiszpanii, a kilka dni później 58 minut w spotkaniu ze Szwecją wygranym również 1-0, w którym Rodwell miał kilka szans na strzelenie gola. Niestety druga połówka sezonu to notoryczne problemy z kontuzjami mięśni uda, przez co po Nowym Roku rozegrał tylko 4 mecze. Latem został pominięty przy ogłaszaniu ostatecznej kadry Wielkiej Brytanii na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Na tydzień przed rozpoczęciem sezonu 2012/13 w błyskawicznym tempie skompletowany został jego transfer do Manchesteru City za 12 mln funtów z ewentualnymi 5 mln w postaci dodatków.

Rodwell nie zawojował Manchesteru. W ciągu 2 lat rozegrał raptem 16 spotkań i w sierpniu 2014 przeszedł do Sunderlandu, za sporą kwotę w okolicach 10 mln funtów. W kolejnych 3 sezonach Jack występował w przynajmniej 20 ligowych meczach, a rozgrywki 2016/17 Sunderland zakończył na ostatnim miejscu w tabeli i spadł do Championship.


«wstecz

www.EvertonPoland.com