#10 Wayne Rooney
Wayne Rooney Narodowość: Anglik
Urodzony: 25.10.1985 Croxteth
Numer na koszulce: 18, 10
Poprzedni klub: wychowanek, Manchester United
W Evertonie od: debiut w 2002r. i 09.07.2017
                 do: 31.08.2004 i -
Wayne Rooney urodził się w Croxteth pod Liverpoolem i od najmłodszych lat imponował skutecznością strzelając po 72 i 99 goli dla szkolnych drużyn. W wieku 9 lat wypatrzył go skaut Evertonu Bob Pendleton, który doprowadził do ściągnięcia go do akademii The Toffees. 11-letni Wayne strzelił 114 goli w 29 meczach ligi juniorskiej i w wieku 15 lat grał już w drużynie U19. Doszedł z Evertonem do przegranego finału FA Youth Cup w 2002 roku, kiedy to po strzeleniu gola pokazał koszulkę z napisem 'Once a Blue, always z Blue'. Przed sezonem 2002/03 pojechał na obóz przygotowawczy z pierwszą drużyną i zadebiutował w Premier League 17 sierpnia, wychodząc w pierwszym składzie w meczu z Tottenhamem. Stał się tym samym drugim najmłodszym zawodnikiem Evertonu po Joe Royle'u.

Debiutanckie trafienie dla The Toffees, a właściwie dwa trafienia, przyszły 2 października w spotkaniu pucharu ligi z Wrexham i na tamten czas Rooney stał się najmłodszym strzelcem Evertonu. Na 5 dni przed 17-tymi urodzinami, Wayne strzelił jedną z niezapomnianych dla kibiców Niebieskich bramek. Jego trafienie w ostatnich minutach meczu z Arsenalem dało The Toffees zwycięstwo. W styczniu 2003 roku Rooney podpisał pierwszy profesjonalny kontrakt z klubem. W debiutanckim sezonie zdobył on 8 goli w 37 występach. W lutym 2003 roku Wayne został najmłodszym reprezentantem Anglii występując w towarzyskim starciu z Australią, a we wrześniu tego roku stal się również najmłodszym strzelcem dla Synów Albionu zdobywając gola w meczu z Macedonią w eliminacjach mistrzostw Europy.

W sezonie 2003/04 Rooney rozegrał łącznie 40 spotkań, w których strzelił 9 bramek. Choć klub zaoferował mu nowy kontrakt i tygodniówkę na poziomie 50 tys. funtów, Wayne w sierpniu 2004 roku złożył prośbę o transfer. Everton odrzucił wcześniej ofertę opiewającą na 20 mln funtów ze strony Newcastle, a ostatniego dnia okienka transferowego zaakceptowana została oferta Manchesteru United na niespełna 30 mln funtów (kwota nie została oficjalnie nigdy podana, lecz szacuje się, że wyniosła ostatecznie 25,6 mln). Rooney stał się zatem najdroższym nastoletnim piłkarzem świata. Wayne odszedł z łatką zdrajcy i Judasza, a negatywne nastawienie do niego podsyciło późniejsze ostentacyjne całowanie herbu United po strzeleniu gola na Goodison Park.

W debiucie dla Czerwonych Diabłów ustrzelił hat-tricka w starciu z Fenerbahce w Lidze Mistrzów, a był to tylko początek jego 13-letniego pełnego trofeów okresu na Old Trafford. Krótko podsumowując:
- 559 spotkań
- 253 gole (pobity o 4 bramki rekord sir Bobby'ego Charltona z 1973 roku)
- 119 meczów w reprezentacji Anglii
- 53 bramki w reprezentacji (rekord)
- 5 tytułów mistrza Anglii
- 1 Puchar Anglii
- 3 Puchary Ligi
- 4 Tarcze Wspólnoty
- 1 Puchar Ligi Mistrzów
- 1 Puchar Europa League
- 1 klubowe mistrzostwo świata

W sezonach 2015/16 i 2016/17 Rooney stracił nieco swą pozycję w klubie. W pierwszym przytrafiło mu się kilka urazów, a w drugim obok kontuzji Jose Mourinho częściej sadzał go na ławce rezerwowych. Zaczęło się mówić o odejściu Wayne'a z Old Trafford, łączono go z przenosinami do Chin, ale po zakończeniu sezonu coraz częściej w mediach pojawiał się temat jego powrotu na Goodison Park. Ostatecznie w lipcu 2017 roku Rooney wrócił do Evertonu, spełniając tym samym swe słowa, że nie zagra więcej w Anglii dla innego klubu niż Everton.


«wstecz

www.EvertonPoland.com