Rotterdam 1985
15 maja 1985 roku - to jedna z najważniejszych dat w historii klubu, a na pewno noc największego sukcesu Evertonu. Pierwsza szansa na europejskie trofeum i od razu zakończona sukcesem. Wygrywając Puchar Zdobywców Pucharów The Toffees zapisali się w historii europejskiej piłki.

Nasza kampania rozpoczęła się dosyć niemrawo ponieważ w pierwszej rundzie Pucharu zaledwie zremisowaliśmy bezbramkowo ze słabym University College Dublin. W rewanżu na Goodison Park The Toffees strzelili tylko jedną bramkę autorstwa Graeme Sharpa i prześlizgnęli się do następnej rundy. Tam czekał Inter Bratysława, a z czechosłowacką drużyną było o wiele łatwiej. W pierwszym meczu Paul Bracewell dał wyjazdowe zwycięstwo, natomiast w rewanżu Sharp, Kevin Sheedy i Adrian Heath nie pozostawili bratysławianom złudzeń. Kolejną ofiarą była holenderska Fortuna Sittard, która po porażce 0-3 na Goodison Park po hat-tricku Andy'ego Graya przegrała 0-2 na własnym terenie po trafieniach Sharpa i Petera Reida.

W połfinale mierzyliśmy się z wielkim Bayernem Monachium. To Niemcy byli zdecydowanymi faworytami tamtego pojedynku mając w swoim składzie wiele gwiazd, z Lotharem Mattheusem na czele. 78 000 kibiców na Stadionie Olimpijskim oglądało waleczną drużynę z Merseyside, która po heroicznym boju zdołała wywalczyć świetny wynik - bezbramkowy remis. Pozwalało to z optymizmem patrzeć na rewanż, jednak po pierwszej połowie wielu powodów do zadowolenia nie było, The Toffees do przerwy przegrywali 0-1. Determinacja w szeregach The Blues była jednak ogromna i drugą część gry rozpoczęliśmy z wielkim aniumuszem. 3 minuty po wznowieniu gry strzałem głową do wyrównania doprowadził Sharp. W 72 minucie nieporozumienia bramkarza z obrońcą wykorzystał Gray pakując piłkę niemal do pustej siatki. Niemcy zmuszeni do ofensywnej gry stracili jeszcze jednego gola, na 3 minuty przed końcem szybki kontratak celnym strzałem zakończył Trevor Steven. W obecności niemal 50 tysięcy żywiołowo reagujących kibiców Everton 3-1 pokonał wielki Bayern.

Jedziemy do Rotterdamu !!!

W finale swieżo upieczeni Mistrzowie Anglii toczyli bój z austriackim Rapidem Wiedeń. Podopieczni Howarda Kendalla byli faworytami tego pojedynku, mimo iż Rapid pokonał we wcześniejszych rundach między innymi Celtic Glasgow. Austriacy odgrażali się, że zaatakują od samego początku, jednak jak się okazało były to słowa rzucone na wiatr.

Wspierani przez kilkudziesięciotysięczną Niebieską Armię piłkarze Evertonu absolutnie dominowali na boisku. Pod koniec pierwszej połowy Andy Gray umieścił głową piłkę w siatce, jednak gol nie został uznany. Jak pokazały telewizyjne powtórki - niesłusznie. Gray nie powiedział jednak ostatniego słowa i na początku drugiej połowy strzelił kolejnego gola, tym razem zaliczonego przez arbitra. Sharp przejął piłkę po fatalnym podaniu obrońcy Rapidu do własnego bramkarza, a Andy dołożył tylko nogę do jego podania. Kwadrans później centrę z rzutu rożnego na bramkę zamienił Steven. Rapid odpowiedział golem Hansa Krankla, który znajdował się na spalonym. 120 sekund później Sheedy podwyższył na 3:1 załatwiając tym samym sprawę końcowego zwycięstwa.

Puchar Zdobywców Pucharów powędrował na Goodison Park! Dla wielu fanów będących wtedy w Rotterdamie była to najwspanialsza noc w życiu. Mimo morza alkoholu kibice zachowywali się wzorowo zarówno na stadionie jak i poza nim. W przeciwieństwie do ich czerwonych sąsiadów, którzy dwa tygodnie później swoimi wybrykami na Heysel, załatwili Anglikom pięcioletni zakaz gry w europejskich pucharach i tym samym pozbawili Everton szans gry w Pucharze Europy w następnych sezonach.