Joe Royle
1966-74


Wychowanek klubu i prawdziwy Evertonian, Scouser urodzony 8 kwietnia 1949 roku. Po raz pierwszy wbiegł na boisko w wieku 16 lat, co czyniło go wówczas najmłodszym debiutantem w historii klubu (rekord został pobity dopiero 40 lat później przez Jamesa Vaughana). Nie można powiedzieć, że Royle jako napastnik się nie sprawdził - 119 goli podczas 8 lat w barwach Evertonu ma swoją wymowę. W 5 sezonach Royle był najlepszym strzelcem klubu, w tym w sezonie 1969/70, gdy jego 23 bramki znacząco przyczyniły się do wywalczenia mistrzowskiego tytułu. Prawdopodobnie gdyby nie nękające go kontuzje (po jednej z nich musiał pauzować aż 18 miesięcy) z pewnością tych bramek byłoby wiecej. W reprezentacji Anglii wystąpił tylko 6 razy, strzelając 2 bramki. Po odejściu z Evertonu Joe strzelał gole dla Manchesteru City, Bristol City i Norwich, ale były to nieporównywalne z osiągnięciami w barwach The Toffees ilości. Ostatni gol... na Goodison Park, przeciwko Evertonowi. Joe zakończył karierę w 1982 roku ze względu na kontuzję kolana.

Podobnie jak Howard Kendall, po kilkunastu latach powrócił do Evertonu jako menadżer. Wcześniej jednak przez 12 lat prowadził Oldham Athletic. Z przeciętnym drugoligowym klubem dwukrotnie dochodził do półfinału FA Cup, dwukrotnie przegrywając z Manchesterm United, dotarł też do finału Pucharu Ligi w 1990 roku przegranego z Nottingham Forest. W 1991 roku wprowadził Oldham do najwyższej klasy rozgrywkowej, jednak po spadku w 1994 roku zrezygnował. W listopadzie objął stanowisko menadżera Evertonu po zwolnieniu Mike'a Walkera. Dokończył sezon 1994/95 na 15 miejscu zapewniając utrzymanie. Wywalczył jednak z Evertonem ostatnie jak dotychczas trofeum wygrywając FA Cup. W półfinale The Toffees rozgromili 4-1 Tottenham, by w finale pokonać 1-0 wicemistrza kraju Manchester United. W kolejnych rozgrywkach Everton do końca liczył się w walce o europejskie puchary ostatecznie ustępując Arsenalowi i Aston Villi. Po dobrym początku sezonu 1996/97 The Toffees znów skazani byli jednak na walkę o utrzymanie, zakończoną sukcesem. Ponadto ówczesny prezes Peter Johnson nie chciał wyłożyć pieniędzy na Tore Andre Flo, przez co Royle zrezygnował.

Joe prowadził później Manchester City, Ipswich Town i Oldham Athletic. W 2014 roku powrócił do Evertonu, by razem z Davidem Unsworthem pracować z klubową młodzieżą. W ostatnim meczu sezonu 2015/16, po zwolnieniu Roberto Martineza, Royle asystował Unsworthowi w prowadzeniu pierwszego zespołu.


«wstecz

www.EvertonPoland.com