Louis Saha
Louis Saha Narodowość: Francuz
Urodzony: 08.08.1978 Paryż
Numer na koszulce: 8
Poprzedni klub: Manchester United
W Evertonie od: 01.09.2008
                 do: 31.01.2012
Louis Saha karierę rozpoczynał we francuskim FC Metz, dla którego jako profesjonalny zawodnik strzelił 5 goli. W 1999 roku po raz pierwszy zetknął się z Premier League, gdy został wypożyczony do Newcastle United. Tutaj jednak furory nie zrobił, gdyż w 11 występach strzelił tylko jedną bramkę. Mimo wszystko w 2000 roku Fulham zdecydowało się pozyskać go za nieco ponad 2 mln funtów. Przygodę z Craven Cottage rozpoczął znakomicie. 27 bramek Sahy było kluczem Fulham do awansu do Premier League. Louis strzelił między innymi bramkę Manchesterowi United, do którego zresztą trafił w styczniu 2004 roku za 6-krotnie wyższą kwotę, 12 mln funtów. W rundzie wiosennej w 10 występach strzelił dla klubu z Old Trafford 7 bramek. Jednak od kolejnego sezonu rozpoczęły się problemy w kontuzjami. W rozgrywkach 2004/05 Saha wystąpił w 22 meczach i strzelił zaledwie 2 gole.

Sezon 2005/06 był już znacznie lepszy, Louis w sumie strzelił 15 bramek. Jednak rok 2007 to znów pasmo kontuzji i niemal całkowice stracone pół sezonu. Udało mu się wrócić na spotkanie z Sunderlandem w sezonie 2007/08, w meczu tym strzelił również bramkę. Po raz kolejny jednak musiał opuścić kluczowe mecze w powodu różnych urazów. Pod koniec sierpnia 2008 roku Saha doszedł do porzumienia z Evertonem. 1 września Louis podpisał kontrakt na 2 lata, z możliwością przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. Saha wrócił do gry pod koniec września, jednak długo czekał na premierowe trafienie w niebieskiej koszulce. Na początku listopada zapewnił Evertonowi 6 punktów notując najpierw jedyne trafienie w meczu z Fulham, a potem strzelając dwa gole w końcówce w spotkaniu z West Ham wygranego 3-1.

Louis nabawił się jednak urazu uda, który przedłużał się aż do końcówki lutego. Mimo wszystko Francuz zaliczył 8 trafień w niebieskiej koszulce. Zdobył również najszybszego gola w historii finałowych potyczek w FA Cup, gdy po 25 sekundach wpakował piłkę do bramki Chelsea, bijąc o 5 sekund rekord sprzed 114(!) lat. Sezon 2009/10, który rozpoczął się fatalnie dla Evertonu, dla Louisa przebiegał bardzo dobrze. Francuza omijały kontuzje i strzelał on mnóstwo bramek, na półmetku rozgrywek miał ich już 12. Choć media rozpisywały się, że Saha żąda ogromnej podwyżki i raczej nie pozostanie na dłużej na Goodison Park, jednak sam zainteresowany nie miał żadnych wątpliwości przed podpisaniem nowej umowy na kolejne 2 lata. Szczęśliwe zakończenie rozmów przypieczętował dwoma trafieniami w pierwszym od dekady zwycięstwie nad Chelsea. Od lutego nie zdobył już jednak ani jednej bramki.

W sezonie 2010/11 Saha rozegrał tylko 26 spotkań, w których i tak zdobył 10 bramek, w tym 4 gole w starciu z Blackpool na Goodison Park. Francuz miał w trakcie sezonu poważny wypadek samochodowy, z którego wyszedł praktycznie bez szwanku, natomiast doznał kontuzji niefortunnie upadając na murawę w meczu z Fulham pod koniec marca i do zakończenia rozgrywek już nie wystąpił. Początek sezonu 2011/12 miał słaby, w 18 ligowych meczach strzelił tylko jednego gola. Ostatniego dnia okienka transferowego w styczniu 2012 roku, ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich, Saha trafił do Tottenhamu. Już w swoim drugim meczu strzelił 2 gole Newcastle, w sumie kończąc półroczny pobyt w Londynie z 4 trafieniami w 11 spotkaniach. Z końcem czerwca wygasł jego kontrakt, a Louis podpisał roczną umowę z Sunderlandem. W 11 meczach nie strzelił on jednak ani jednego gola i w styczniu 2012 roku jego kontrakt został rozwiązany, po czym trafił on do Lazio, gdzie przez pół roku również nie zdobył ani jednej bramki. W sierpniu 2013 roku Saha ogłosił zakończenie kariery.


«wstecz

www.EvertonPoland.com