Neville Southall
1981-98


Neville Southall urodził się 16 września 1958 roku w Llandudno w Walii. Na angielskie boiska trafił w 1980 roku za 6 tys. funtów do Bury. Po jednym udanym sezonie na Gigg Lane ściągnął na siebie zainteresowanie Howarda Kendalla, który kupił go już za 150 tys. Jego początki na Goodison Park nie były udane. Niedługo po kompromitującej porażce z Liverpoolem 0-5 został wypożyczony do Port Vale. Po powrocie do klubu otrzymał kolejną szansę, którą wykorzystał w iście wspaniałym stylu. Neville bronił w sytuacjach niemal beznadziejnych, znakomicie spisywał się w starciach jeden na jednego, a na wszystko pracowal trenując dodatkowo nawet w dni wolne. W 1984 roku miał swój udział w wywalczeniu przez The Toffees Pucharu Anglii.

W sezonie 1984/85 Everton rozegrał 63 spotkania. W każdym z nich wystąpił Neville Southall prowadząc Niebieskich do mistrzostwa kraju i triumfu w Pucharze Zdobywców Pucharów. Złamanie kostki na zgrupowaniu reprezentacji wykluczyło go z gry na niemal pół roku podczas kolejnego sezonu. Po powrocie Southalla do bramki Everton sięgnął po kolejne mistrzostwo Anglii w roku 1987. Początek lat 90-tych to zdecydowany kryzys The Toffees. Wielu sugerowało Neville'owi zakończenie kariery. Pomógł on jednak Evertonowi uratować ligowy byt w 1994 roku i sięgnąć po Puchar Anglii rok później. Niebiescy mierzyli się w finale na Wembley z samym Manchesterem United, który do dziś zastanawia się pewnie jakim cudem nie udało ani razu skierować piłki do siatki. Nie trzeba dodawać, że najlepszym zawodnikiem finału wybrany został Southall.

Po 18 latach spędzonych na Goodison Park i rozegraniu rekordowej ilości 750 spotkań Neville w 1998 roku został wypożyczony do Southend, a następnie odszedł za darmo do Stoke. Do 2002 roku zaliczył jeszcze epizody w Torquay, Huddersfield, Bradford, York City, Rhyl, Shrewsbury, Dover Athletic i Dagenham Redbridge kończąc karierę w wieku 44 lat. Southall jest również rekordzistą pod względem ilości występów w narodowej reprezentacjii Walii, dla której zagrał 92 razy. Na 125-lecie Evertonu został wybrany przez kibiców do jedenastki wszech czasów. Po zakonczeniu kariery zajmował się jeszcze przez pewien czas szkoleniem drużyn na niższych szczeblach angielskiej piłki.


«wstecz

www.EvertonPoland.com