Stadion: Anfield Road
Widzów: 9,000
Strzelcy: Fleming 2 - Holden
Everton: R.H. Smalley; N. Ross, A. Dick; G. Dobson, J. Holt, B. Jones; G. Farmer, E. Chadwick, W. Lewis, D. Waugh, G. Fleming

W 1888 roku 12 angielskich zespołów założyło ligę piłkarską, wśród nich znajdował się oczywiście również Everton. Grając jeszcze na Anfield Road The Toffees w pierwszym historycznym spotkaniu ligowym zmierzyli się z ekipą z Accrington. Ciekawostką jest, iż mecz rozpoczął się z niemal półgodzinnym opóznieniem, ponieważ goście zgubili się w drodze na stadion. W końcu jednak dotarli i przy znakomitej pogodzie można było rozpocząć ligowe zmagania.

Losowanie wygrali goście, którzy zdecydowali pierwszą połowę rozgrywać pod słońce. Od początku Everton narzucił swoje warunki i osiągnął sporą przewagę, ale wspaniałą interwencją po jednym ze strzałów popisał sie bramkarz Horn. Po 20 minutach gry znakomitą okazję mieli piłkarze Accrington, gdy Holden strzałem głową trafił w poprzeczkę. Cały czas dłużej przy piłce utrzymywali się The Toffees, dobre okazje do strzlenia bramki mieli Lewis i Dobson, a niemal 100-procentową okazję zmarnował Chadwick.

Druga część gry rozpoczęła się od przewagi gości, gdyz teraz to Everton grał pod słońce. Największe zagrożenie stwarzał Holden, jednak będąc z znakomitej sytuacji minimalnie spudłował. Impass strzelecki został w końcu przełamany w 60 minucie. Po rozegraniu piłki z rzutu rożnego w pole karne dośrodkował Farmer, a strzałem głową w dolny róg bramkarza Accrington pokonał George Fleming. Kilkadziesiąt sekund pózniej goście mogli wyrównać, strzał Kirkhama minął stojącego w bramce Evertonu Smalleya, jednak z linii bramkowej piłkę wybił obrońca Lewis.

Na kwadrans przed końcem kontuzji doznał bramkarz Accrington, Horn. Zderzył się on ze skaczącym do piłki Chadwickiem i upadł na murawę zwijając się z bólu. Jak się pózniej okazało doznał on złamania żebra, natomiast w bramce stanął obrońca McLennan, ponieważ wtedy nieużywane były jeszcze zmiany.

Na 2 minuty przed końcem całe Anfield wybuchnęło radością, gdy Fleming po raz drugi po centrze Farmera zdobył gola, co praktycznie przesądzało losy meczu. Kibice nie byli już tak spokojni chwilę pózniej, gdy Holden strzelił kontaktową bramkę. Accrington miało jeszcze okazję do wyrównania, jednak znakomicie w bramce spisał się Smalley broniąc wolej dwojącego się w tym meczu Holdena.

W taki oto sposób Everton rozegrał swój pierwszy ligowy mecz w historii. Mimo prowadzenia 2-0 The Toffees w dwóch ostatnich minutach niemal nie dali sobie odebrać zwycięstwa, dwie bramki Fleminga dały jednak pierwszą ligową wygraną. Co ciekawe Fleming rozegrał w sumie dla Evertonu tylko 5 spotkań i strzelił jedynie dwa gole w owym inauguracyjnym meczu ligi.