Stadion: The Crystal Palace Stadium
Widzów: 75,609
Strzelcy: Young
Everton: Scott, Balmer, Crelly, Makepeace, Taylor, Abbott, Sharp, Bolton, Young, Settle, Hardman

Po wygranej 2-0 nad Liverpoolem Everton przystąpił do finałowego meczu FA Cup z Newcastle, które także 2-0 pokonało w półfinale Woolwich Arsenal. The Magpies rok wcześniej przegrali szansę na podwójną koronę ulegając w finale tych rozgrywek Aston Villi. Dla The Toffees był to natomiast 3 finał krajowego pucharu po wcześniejszych porażkach w 1893 i 1897 roku. Kibice obydwu zespołów przebyli długą drogę, by w liczbie 75 tys. stawić się na decydującym meczu.

Pierwsza połowa spotkania nie stała na najwyższym poziomie, gra toczyła sie głównie w środkowej strefie boiska i obie strony z rzadka przedostawały się pod bramkę rywali. The Blues po kwadransie gry mieli okazję, gdy strzałem głową bramkarza Newcastle próbował pokonać Settle, jednak nieskutecznie. Everton nie potrafił narzucić własnego tempa, tak jak było to w poprzednich spotkaniach, jednak Sroki nie odpowiadały wieloma okazjami. Do końca pierwszej połowy mieli ich dwie, jednak bez większego zagrożenia.

Druga połowa zaczęła się znaczniej lepiej dla The Toffees. Po 8 minutach błąd popełnił bramkarz Newcastle Lawrence, który zle obliczył lot piłki po dośrodkowaniu Sharpa. Piłkę do wychodzącego Younga dograł Settle, jednak mimo iż piłka wylądowała w siatce, gol nie został uznany z powodu spalonego. Sytuacja ta pobudziła The Magpies, którzy zaczęli grać agresywniej, nie zawsze w zgodzie z przepisami, jednak wciąż nie mogąc poważniej zagrozić bramce Evertonu.

Niebiescy kontynuowali natomiast niezłą grę, co przyniosło efekt w 77 minucie. Sharp ograł na skrzydle dwóch rywali, po czym posłał płaskie podanie w pole karne, gdzie piłkę do siatki skierował Young. Tym razem nie było pozycji spalonej i niebieska strona stadionu oszalała z radości. Gazety porównały ten moment do trzęsienia ziemi, jakie tydzień wcześniej nawiedziło San Francisco.

W ten sposób, za trzecim podejściem, Everton wywalczył pierwszy puchar FA Cup. The Toffees w glorii wrócili do Merseyside odbywając ceremonialną podróż przez Church Street, Whitechapel, Scotland Road i Walton Road przed pojawieniem się w końcu na Goodison Park.