#22 Maarten Stekelenburg
Maarten Stekelenburg Narodowość: Holender
Urodzony: 22.09.1982 Haarlem
Numer na koszulce: 22
Poprzedni klub: Fulham
W Evertonie od: 01.07.2016
Maarten Stekelenburg trafił na Goodison Park latem 2016 roku za niespełna 1 mln funtów. Holender znany jest głównie z występów w Ajaxie Amsterdam, do którego trafił w wieku 15 lat, grając wcześniej w Zandvoort '75 i VV Schoten. W Ajaxie Stekelenburg zadebiutował w 2002 roku, notując łącznie 9 ligowych występów w sezonie 2002/03. W kolejnych rozgrywkach zagrał 10 razy, a Ajax sięgnął po mistrzostwo kraju. Maarten zadebiutował również w reprezentacji Holandii w wygranym 3-0 meczu z Liechtensteinem. W sezonie 2004/05 zagrał w 11 meczach, by od sezonu 2005/06 stać się już podstawowym golkiperem notując 27 występów i wygrywając z Ajaxem puchar kraju. Stekelenburg pojechał na mistrzostwa świata w Niemczech w 2006 roku, lecz był tylko zmiennikiem Edwina van der Saara.

W kolejnych dwóch sezonach Maarten nadal regularnie grał dla Ajaxu zdobywając kolejny puchar kraju. W 2008 roku udał się na mistrzostwa Europy do Austrii i Szwajcarii, lecz nadal był zmiennikiem van der Saara. W rozgrywkach 2008/09 przytrafiło mu się kilka kontuzji, przez co rozegrał w lidze raptem 12 spotkań. W kolejnym sezonie wrócił jednak do zdrowia i regularnej gry, a na mundialu w RPA w 2010 roku był już pierwszym bramkarzem Oranje. Holendrzy, również dzięki jego znakomitym występom, awansowali do finału, gdzie jednak po dogrywce ulegli Hiszpanii. Stekelenburg zagrał jeszcze jeden sezon dla Ajaxu zdobywając mistrzostwo kraju, po czym latem 2011 roku został sprzedany do Romy za około 6 mln euro.

W pierwszym sezonie we Włoszech Maarten rozegrał 29 spotkań, a w kolejnym już tylko 19. Postawa jego oraz całego zespołu była mocno rozczarowująca, Roma w obydwu przypadkach kończyła rozgrywki na miejscach niepremiowanych grą w europejskich pucharach. Zdecydowany regres zaliczyła też reprezentacja Holandii, która na mistrzostwach Europy w 2012 roku nie wyszła nawet z grupy. Latem 2013 roku za niespełna 6 mln euro Stekelenburg trafił do londyńskiego Fulham. Na Craven Cottage nie wiodło mu się jednak najlepiej, rozegrał tylko 19 ligowych spotkań, a w drugiej połowie sezonu został odsunięty od zespołu przez nowego menadżera Felixa Magatha. Sezon 2014/15 Maarten spędził na wypożyczeniu w AS Monaco jako zmiennik Subasicia i rozegrał tylko 1 ligowy mecz oraz 7 spotkań w pucharach.

Latem 2015 roku Stekelenburg został wypożyczony do Southampton, lecz i tutaj nie wywalczył sobie miejsca w podstawowym składzie i rozegrał 17 ligowych meczów. Wreszcie przed sezonem 2016/17 Maarten trafił do Evertonu. Po odejściu z klubu Tima Howarda, Holender wygrał na starcie rozgrywek rywalizację z Joelem Roblesem. Popisał się kilkoma znakomitymi interwencjami w inauguracyjnym meczu zremisowanym 1-1 z Tottenhamem, a później obronił 2 rzuty karne w również zremisowanym starciu z Manchesterem City. W grudniu 2016 roku podczas derbów Merseyside Stekelenburg doznał urazu i musiał zmienić go Robles, który zaliczył serię dobrych występów i niemal do końca sezonu nie oddał pozycji pierwszego bramkarza.


«wstecz

www.EvertonPoland.com