Numer na koszulce: 14
Poprzedni klub: wychowanek
W Evertonie od: debiut w 2005r.
                 do: 28.05.2011
James trenował w szkółce Evertonu odkąd skończył 9 lat, po tym jak został zauważony na trampkarskich występach w Preston. Młody gracz znajdował miejsce w zespole rezerw, kilkakrotnie pojawiając się w pierwszej kadrze, między innymi na mecze FA Cup z Manchesterem United czy ligowy z Aston Villą. James zadebiutował w pierwszym składzie mając zaledwie 16 lat i 271 dni w meczu z Crystal Palace, w którym też stał się najmłodszym strzelcem gola pobijając innego zawodnika The Toffees Wayne'a Rooneya. Pierwszy profesjonalny kontrakt Vaughan podpisał lecie 2005 roku, lecz z powodu poważnej kontuzji praktycznie stracił cały sezon. James wrócił do składu w sezonie 2006/07 i po 18-miesięcznej przerwie strzelił gola wchodząc z ławki rezerwowych w meczu z West Ham United. W wyjściowym składzie pojawił się w marcu 2007 roku w spotkaniu z Arsenalem, wygranym 1-0 po golu w doliczonym czasie gry Andy'ego Johnsona. W sumie w 6 startach tego sezonu do siatki trafił trzykrotnie. Został wybrany najlepszym młodym zawodnikiem sezonu w Evertonie i podpisał również nową, 4-letnią umowę.

Vaughan został powołany do reprezentacji Anglii U21, gdzie zaliczył debiut wchodząc z ławki w meczu z Włochami podczas EURO 2007. Niestety w jednym ze spotkań kontrolnych przed sezonem 2007/08 doznał urazu przemieszczenia barku, co wiązało się z kolejną przerwą w jego krótkiej karierze. Vaughan wykurował się i zdobył bramkę w wygranym meczu z Birmingham. Niestety kolejny uraz kolana w marcu 2008 roku oznaczał konieczność poddania się operacji i kolejną przerwę w grze. James wrócił tuż po starcie sezonu 2008/09, jednak już listopadzie doznał kontuzji drugiego kolana, co również wymagało interwencji chirurga. Udało mu się wrócić pod koniec kwietnia i dostąpić zaszczytu gry w półfinale i finale FA Cup na Wembley. David Moyes zdecydował się wypożyczyć go występującego na zapleczu Premier League Derby County, ale po rozegraniu zaledwie jednego spotkania musiał wrócić do Merseyside z powodu kolejnego urazu. Po wykurowaniu się James strzelił 2 bramki na przełomie 2009 i 1010 roku.

Drugą połowę sezonu Vaughan spędził na wypożyczeniu w Leicester. W 8 występach zdobył co prawda tylko jedną bramkę, jednak Lisy zakończyły rozgrywki na 5 miejscu i awansowały do play-off. Tutaj lepsze okazało się Cardiff City, które wygrało 1-0 na wyjeździe i przegrało 2-3 na własnym terenie, jednak okazało się lepsze w rzutach karnych. Na początku września Vaughan został wypożyczony na 3 miesiące do Crystal Palace, gdzie w 14 występach strzelił 5 bramek, w tym hat-trick przeciwko Portsmouth. Po powrocie z wypożyczenia David Moyes wystawił Jamesa na kilkanaście minut w derbowym pojedynku z Liverpoolem, co zamknęło Anglikowi drogę do interesującego się nim Celtiku, gdyż jeden zawodnik w ciągu sezonu może reprezentować barwy tylko dwóch klubów. W styczniu Vaughan został więc ponownie wypożyczony do Crystal Palace do końca rozgrywek. W kolejnych 16 występach dołożył 4 trafienia. Po zakończeniu sezonu jasne stało się, że Vaughan opuści Goodison Park. Blisko jego zakontraktowania było Palace, ale James wolał transfer do beniaminka Premier League, Norwich City, gdzie został sprzedany za około 2,5 mln funtów. We wrześniu doznał jednak kolejnej kontuzji kolana, która wykluczyła go na kilka miesięcy. Po niej nastąpił uraz uda, przez co Vaughan zagrał w sezonie 2011/12 tylko 5 spotkań.