#5 Ashley Wiliams
Ashley Wiliams Narodowość: Walijczyk
Urodzony: 23.08.1984 Wolverhampton
Numer na koszulce: 5
Poprzedni klub: Swansea
W Evertonie od: 10.08.2016
Ashley Williams zaczynał grę jako nastolatek w West Bromwich Albion, gdzie nie poznano się na jego talencie i odszedł do amatorskiego Hednesford Town. Po 2 sezonach, w 2003 roku trafił do Stockport County, gdzie występował przez 5 lat i pełnił przez pewien czas rolę kapitana. Na poziomie League One i League Two rozegrał łącznie 162 mecze, po czym w 2008 roku został wypożyczony do Swansea City, które grało wówczas w League One. Choć rozegrał tylko 3 mecze, Łabędzie zdecydowały się go wykupić za rekordową kwotę 400 tys. funtów. Swansea awansowało do Championship, a Williams stał się pierwszoplanową postacią w zespole notując 46 ligowych występów. Zadebiutował również w reprezentacji Walii, co mógł uczynić ze względu na walijskie korzenie swojego dziadka. W sezonie 2009/10 Swansea było o włos od awansu do fazy play-off, która umożliwia walkę o awans do Premier League. Dobra postawa Williamsa zaowocowała jego wyborem do najlepszej jedenastki sezonu.

Ashley był podstawowym stoperem Łabędzi, które w 2011 roku wywalczyły upragniony awans do Premier League. W swoim pierwszym sezonie na najwyższym szczeblu rozgrywek zanotował 37 występów, a jego zespół zajął dobre 11 miejsce w tabeli. W sezonie 2012/13 Swansea zajęło 9 miejsce i wywalczyło puchar ligi pokonując w finale Bradford City 5-0. Williams rozegrał kolejne 2 pełne sezony w walijskim klubie, po czym latem 2016 roku za 12 mln funtów trafił na Goodison Park, co miało związek z wcześniejszą sprzedażą Johna Stonesa do Manchesteru City. Ashley był kapitanem Walii podczas mistrzostw Europy rozgrywanych we Francji w 2016 roku. Walijczycy dotarli do półfinału, ogrywając po drodzie Belgię, jednak musieli uznać wyższość Portugalii, która sięgnęła później po trofeum.

W swoim pierwszym sezonie w Evertonie Williams rozegrał 36 ligowych spotkań będąc podstawowym stoperem w zespole Ronalda Koemana.


«wstecz

www.EvertonPoland.com