Joseph Yobo
Joseph Yobo Narodowość: Nigeryjczyk
Urodzony: 06.09.1980 Kano
Numer na koszulce: -
Poprzedni klub: Olympique Marsylia
W Evertonie od: 07.07.2002
                 do: 06.08.2012
Joseph dołączył do The Toffees odrzucając oferty Arsenalu i Juventusu, zostając pierwszym nabytkiem Davida Moyesa w lecie 2002 roku. Reprezentant Nigerii grał dla Super Eagles trzy mecze na Mistrzostwach Świata w Korei i Japonii, a nawet zaliczył asystę przy jedynym golu zdobytym przez jego ekipę w tym turnieju. Po przejściu testów medycznych, Joseph podpisał 12 miesięczny kontrakt z Evertonem, z opcją przedłużenia na kolejne cztery lata, która została wykorzystana w listopadzie 2002 roku. Podpisanie kontraktu na stałe trwało aż do maja 2003 roku ponieważ Olympique Marsylia domagał się dodatkowych 4 mln funtów, które ostatecznie zostały zapłacone. Dobry w powietrzu, silny w odbiorze i trudny do okiwania, oraz obrońca który ma znakomity przegląd pola, dzięki tym atrybutom stał się najlepszym młodym zawodnikiem Evertonu w sezonie 2003/04.

Mimo katastrofalnej postawy zespołu w pierwszej połowie sezonu 2005/06 Joseph zawsze był podstawowym zawodnikiem, do którego nie można było mieć większych pretensji. Po miesięcznej nieobecności spowodowanej wyjazdem na Puchar Nardów Afryki stracił chwilowo miejsce w pierwszym składzie, jednak szybko udało mu się je odzyskać. Mimo spekulacji na temat rzekomego zainteresowania ze strony Arsenalu, Joseph zdecydował się podpisać nową, pięcioletnią umowę z klubem z Goodison Park. Sezon 2006/07 był w jego wykonaniu znakomity. Yobo rozegrał od pierwszej do ostatniej minuty wszystkie spotkania w Premier League, walnie przyczyniając się do wywalczenia 6 miejsca na koniec sezonu, które gwarantowało The Toffees udział w europejskich pucharach.

W sezonie 2007/08 Yobo nadal był podstawowym zawodnikiem, jednak tym razem nie grał we wszystkich spotkaniach. Zdobył jedną bramkę w meczu z Aston Villą, natomiast po sezonie zaprezentował się z bardzo dobrej strony w eliminacjach Mistrzostw Świata 2010, w których grając jako kapitan na środku obrony strzelał również bramki. Yobo był podporą defensywy od początku sezonu 2008/09, jednak w grudniu doznał kontuzji uda, która wykluczyła go na kilka tygodni. Po wykurowaniu się nigeryjski piłkarz przegrywał rywalizację z Joleonem Lescottem oraz Philem Jagielką, którego musiał zastąpić po jego poważnej kontuzji kolana. Joseph podobnie jak reszta zespołu nie prezentował się najlepiej na początku sezonu 2009/10, a w grudniu doznał kontuzji. Mimo tego pojechał na Puchar Narodów Afryki, gdzie uraz odnowił mu się już w pierwszym spotkaniu.

Chociaż Yobo stracił status podstawowego stopera Evertonu i rozegrał w lidze 17 spotkań, jako kapitan prowadził reprezentację Nigerii na Mistrzostwach Świata w RPA. Super Eagles przegrali 0-1 z Argentyną, 1-2 z Grecją i zremisowali 2-2 z Koreą Południową odpadając już po fazie grupowej. Przed sezonem 2010/11 Yobo został wypożyczony z opcją późnieszej sprzedaży do tureckiego Feherbahce, w którym zanotował udane rozgrywki zakończone mistrzostwem kraju i awansem do Ligi Mistrzów. Nigeryjczyk zadeklarował chęć pozostania nad Bosforem, ale Turcy zaproponowali jedynie połowę z 6 milionów ustalonej wcześniej kwoty odstępnego. Ostatecznie zdecydowano się na ponowne wypożyczenie, a Fenerbahce zakończyło sezon na drugim miejscu w tabeli. Saga z Yobo trwała nadal. Turcy obniżyli propozycję sprzed roku i oferowali już tylko 2 a nie 3 mln funtów. Everton w końcu zgodził się na warunki Fenerbahce i w sierpniu 2012 roku Yobo ostatecznie opuścił Everton. Kolejny sezon był już jednak słabszy, Joseph zagrał tylko w połowie możliwych spotkań, a w pierwszej połowie ryzgrywek 2013/14 rozegrał tylko 1 mecz i w styczniu 2014 został wypożyczony do Norwich. Na Carrow Road zanotował raptem 8 występów, po czym wraz z końcem sezonu rozwiązana została jego umowa z Fenerbahce, a Yobo zakończył karierę.


«wstecz

www.EvertonPoland.com